OTPUŠAVANJE VERTIKALE
Otpušavanje vertikale je jedna od najtežih intervencija vodoinstalatera.
Otpušavanje vertikale se radi u zgradama, ili višespratnim kućama i svim objektima gde postoji više stambenih jedinica.
Sve stambene jedinice povezane su zajedničkom kanalizacijom, tako da ukoliko dođe do zagušenja u jednom od njih, onda se ceo objekat nalazi u problemu i ne može da koristi sanitarije, niti da pušta vodu, dok se kvar ne otkloni.
Otpušavanje kupatilske vertikale
Vertikala može biti kuhinjska i kupatilska, a često se zapušavaju i jedna i druga.
Kupatilska vertikala obuhvata kanalizaconi sistem i zagušenja wc šolje, kade, lavaboa, tuš kabine.
Kada se u jednom stanu u zgradi otkrije zagušenje, majstori moraju izaći na teren sa svojom profesionalnom opremom i otkloniti kvar.
Za to vreme, niko od stanara ne sme koristiti ni puštati vodu, kako ne bi ometao rad vodoinstalatera.
Otpušavanje kuhinjske vertikale
Problem zapušenih odvoda, zbog ostataka hrane, taloga kafe i stranih predmeta u sudoperama može biti veoma komplikovan.
Glavni pokazatelji da je došlo do zagušenja jeste neprjatan miris iz sudopere, voda koja slabo otiče ili ne otiče uopšte, već stoji u sudoperi, što prestavlja veoma veliku opasnost po zaraze i bakterije u vašoj kuhinji.
Majstori i u ovoj situaciji izlaze na teren i detektuju mesto zagušenja.
Kako vodoinstalateri uspešno pronalaze mesto zagušenja u celoj vertikali, gde ima puno stanova?
Kako bi bili što efikasniji u svojim intervencijama, vodoinstalateri koriste specijalne kamere za detekciju curenja vode i mesta zagušenja.
Veoma je komplikovano na prvi pogled ustanoviti u kom objektu je došlo do zagušenja, zato vododnstalateri koriste optičke kamere i termalne kamere.
Optičke kamere su veoma efektne, kada je otkrivanje mesta zagušenja u pitanju.
Koriste se samo u kanalizacionim cevima, a mogu se sprovoditi kroz dužinu od čak 30 metara cevi, bez produžetka.
Glava kamere ulazi u cevi i snima kakvo je stanje unutra, a putem snimka na ekranu nepogrešivo se vidi tačno mesto zagušenja.
Šta vodoinstalateri rade, nakon što detektuju mesto zagušenja?
Nakon profesionalne i precizne detekcije, vodoinstalateri donose odluku, koji alat ili mašinu će upotrebiti za otklanjanje zagušenja.
Nekada koriste električnu sajlu, koja ima mogućnost probijanja blokade i struganja naslaga sa cevi, tako da je odgušenje potpuno, a nekada se koriste mašine pod pritiskom vode od 250 bari, koje rade po principu jakog usmerenog mlaza vode i na taj način otklanjaju prepreku i ispiraju cevi, nakon čega su one opet prohodne.
Specijalizovane kamere se koriste i kada je potrebno uraditi detekciju curenja vode. Ove kamere veoma su praktične, jer se zahvaljujući njima, može delovati preventivno. Npr. poneka se u toku procesa otkrivanja zagušenja, otkrije da su pojedine cevi napukle, te da postoji opasnost da će one pući i tako će se voda razliti i napraviti materijalnu štetu.
Na taj način, može se rešiti dvostruki problem, što je mnogo bolje rešenje, nego da radite intervencije dva puta.
Šta nakon odgušenja vertikale?
Kada se problem sanira, a cevi opet postanu prohodne, veoma je važno da poslušate savet vodoinstalatera i strogo povedete računa o tome šta može da dospe u sudoperu, wc šolju, kadu ili slivnike uopšte.
Ukoliko stanari nastave sa istom praksom, zagušenje će opet, nakon nekog vremena nastati a problem će ponovo morati da se reši.
Zato je preventivno delovanje uvek najbolje rešenje.